Glinki są znane od stuleci. Bogactwo kosmetyki, zawierające mnóstwo minerałów. Bogata w makroelementy takie jak: krzem, magnez, wapń, glin, żelazo czy fosfor oraz mikroelementy takie jak: selen, cynk, molibden czy miedź.
Wykorzystywane są do oczyszczania, ujędrniania czy odmładzania skóry twarzy i ciała. Posiadają szerokie właściwości, od delikatnego złuszczania skóry do głębokiego oczyszczania porów. Działają bakteriobójczo, remineralizująco, zabliźniająco, absorpcyjnie, stymulująco i uaktywniająco funkcje obronne organizmu.
W kosmetyce występują różne rodzaje glinek. Ze względu na skład mineralogiczny wyróżnić można kilka ich rodzai.
Glinka zielona zwana inaczej illit lub glinka morska. Ma ona barwę od jasnozielonej do zielonej, pochodzenie krzemionkowo-aluminiowe. Wydobywana jest w kamieniołomach we Francji, Chinach i USA. Glinka ta ma działanie gojące, oczyszczające oraz odkażające. Zalecana do cery tłustej czy trądzikowej. W warunkach domowych może być stosowana do gojenia drobnych skaleczeń, oparzeń czy ukąszeń komara.
Glinka biała zwana kaolin lub glinka porcelanowa. Dzięki zawartości dużej ilości glinu jest łagodniejsza w działaniu. Używana do produkcji mydeł, maseczek, dezodorantów czy pudrów do ciała. Zalecana do pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Działa zabliźniająco i kojąco. Świetnie się sprawdzi również jako zasypka dla niemowląt oraz w pielęgnacji odleżyn.
Glinka czerwona zwana marokańską. Zawiera duże ilości krzemu, glinu, żelaza, wapnia i manganu. Stosowana do cery tłustej, delikatnej i wrażliwej. Leczy i łagodzi trądzik różowaty oraz zapobiega teleangiektazji, jednocześnie ściąga pory i wygładza skórę.
Glinka żółta posiada bardzo podobne działanie do glinki czerwonej. Różni się większą zawartością żelaza. Łagodnie oczyszcza skórę i uzupełnia brakujące minerały. Zalecana do ce tłustej o szarym kolorycie oraz do cery wrażliwej.
Glinki są zbawieniem dla naszej cery ale trzeba pamiętać, że działają z różną siłą. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie glinki do cery, którą mamy.