Niektórzy uważają, że jęczmień może wyleczyć wyłącznie okulista. Jednak gdy wizyta u lekarza musi zaczekać, można spróbować domowych sposobów na przykrą dolegliwość. Jak samodzielnie leczyć jęczmień na oku?
Czym jest jęczmień na oku?
Jęczmień to bolesna grudka wypełniona ropą, która powstaje zwykle na skutek zakażenia gronkowcem złocistym. Pojawia się na powiece i po kilku dniach pęka, samodzielnie się oczyszczając. Pozostałości ropy należy wycisnąć, a następnie usunąć strupki za pomocą wacika nasączonego solą fizjologiczną. Jeżeli jęczmień nawraca, konieczna jest wizyta u okulisty i zastosowanie antybiotyku. Jednorazowe zachorowanie można z powodzeniem leczyć w domowym zaciszu.
Jęczmień na oku – sposoby babuni
Jęczmień można leczyć poprzez pocieranie go złotą obrączką. Biżuterię należy wyparzyć wrzątkiem, a następnie przez ściereczkę przyłożyć do jęczmienia i delikatnie masować. Jeżeli jęczmień pęknie, powinno się go wycisnąć i oczyścić miejsce solą fizjologiczną. Do jęczmienia można przykładać również ugotowane jajko w skorupce. Zawija się je w czystą chusteczkę lub ściereczkę i przykłada się do zamkniętej powieki. Ciepło łagodzi ból i ułatwia oczyszczenie się ropnia.
Skuteczność w leczeniu jęczmienia domowymi sposobami wykazują okłady z ziół i zielonej herbaty. Zieloną herbatę w saszetce parzy się, a następnie odsącza się torebkę i przykłada się ją do oka. Jeżeli chce się zastosować inne okłady, można użyć kompresów namoczonych w naparze z nagietka, rumianku, liści malin lub ziela świetlika. Okłady przynoszą oczekiwane efekty, gdy wykonuje się je 3-4 razy w ciągu dnia do chwili wygojenia się miejsca po jęczmieniu.
Kiedy należy iść do lekarza?
Jęczmień można leczyć na własną rękę, jednak wizyta lekarska jest konieczna, gdy choroba nawraca bądź gdy zajmuje gałkę oczną. Gdy zakażenie przenosi się na spojówki lub białko oka, konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie się do okulisty lub na ostry dyżur. Wizyta jest konieczna również, gdy zmianie towarzyszy wysoka choroba lub gdy chory zauważy inne niepokojące objawy, np. zaburzenia widzenia.
Wszystko o jęczmieniu w oku
Co to jest jęczmień na oku?
Jęczmień na oku to nic innego jak grudkowy ropień jednego bądź kilku gruczołów, których ujście znajduje się na powiece.
Jak powstaje jęczmień na oku?
Jęczmień to ropień wywoływany przez bakterie, które dostają się do błony śluzowej np. przez zatarcie powieki brudnymi dłońmi.
Jak usunąć jęczmień na oku?
W warunkach domowych można przyrządzić wilgotne kompresy z wykorzystaniem świeżej pietruszki lub ziela świetlika.