Dom i ogród Redakcja poleca

Domowe sposoby na brzydki zapach z pralki

washing machine, laundry, tumble drier

Czy z twojej pralki unosi się nieprzyjemny zapach? Czy pranie po wyjęciu z pralki również nieprzyjemnie pachnie? Jak temu zapobiec? Rozwiązanie jest proste! Należy przestrzegać kilku zasad, aby nie dopuścić do rozwoju w pralce bakterii i pleśni.

Poznaj kilka przyczyn nieprzyjemnego zapachu z pralki

Pranie w zbyt niskich temperaturach jest przyjazne nie tylko dla twojego portfela, ale też dla bakterii, które powodują brzydki zapach. Aby wyeliminować bakterie, musisz prać w wysokich temperaturach.
Zamykasz pralkę zaraz po zakończeniu prania? Może to wygodne rozwiązanie, ale uniemożliwia wyschnięcie wnętrza pralki, przez co przy następnym praniu poczujesz woń stęchlizny.
Pozostawienie w pralce przez dłuższy czas mokrego prania tworzy idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Wyprane ubrania i wnętrze pralki przesiąkną zapachem, który nie będzie miły dla ciebie i otoczenia.

Nie czyścisz regularnie szuflady na detergenty i uszczelek bębna? Bakterie i pleśń tylko czekają, aby się w tych miejscach zagnieździć.

Jak prawidłowo wyczyścić pralkę?

Namocz czystą szmatkę w occie i przeczyść wnętrze bębna, uszczelki i drzwiczki.
Minimum 2 razy w roku powinieneś wlać do bębna litr octu i ustawić pranie w temperaturze 90 stopni. Ta czynność skutecznie odkazi wnętrze pralki.

Wyciąg szufladę na detergenty i dokładnie wyszoruj przy pomocy gąbki nasączonej środkiem czyszczącym. Aby nie pojawiała się pleśń, dobrym rozwiązaniem jest zakropienie wnętrza szuflady olejkiem herbacianym.

Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu filtra. Najczęściej można go znaleźć z tyłu pralki, w dolnej części. Umieść pod nim miskę i wypuść z niego wodę. Do tej operacji przyda ci się również mop, aby szybko usunąć wodę, która zamiast trafić do miski, rozlała się po łazience. Następnie wyjmij filtr i dokładnie go przepłucz, po czym umieść z powrotem w pralce.

Regularna konserwacja pralki i zapobieganie tworzeniu się w niej wilgoci sprawi, że twoje pranie będzie zawsze pachnące i czyste a otwarcie drzwiczek do pralki nie będzie powodować lęku przed uderzeniem brzydkiego zapachu.

Sprawdź:   5 błędów, które możesz popełnić podczas użytkowania pralki

Może Ci się także spodobać

Cebula i czosnek

Cebula na zdrowie, czyli jakie dolegliwości leczy

  • 14 stycznia 2020
Cebula jest jednym z najłatwiej dostępnych i najzdrowszych warzyw. Jej stosowanie na różnego rodzaju infekcje skraca czas trwania choroby. Warzywo chroni przed zaparciami, oczyszcza organizm, wzmacnia serce i reguluje poziom
Ramka na zdjęcia

Co włożyć do ramek czyli oryginalne dekoracje do domu

  • 12 marca 2020
Ramki do zdjęć mogą bez przeszkód posłużyć do wykonania wielu prostych i oryginalnych dekoracji ściennych. Jakie przedmioty można w nich umieszczać? Kartki urodzinowe i pocztówki Jeżeli otrzymało się wyjątkową kartkę
Kulki

Jak stworzyć zabawkę sensoryczną?

  • 25 marca 2020
Dzieci potrzebują stymulacji zmysłów, aby prawidłowo się rozwijać. Jednym ze sposobów wspierania rozwoju mózgu u niemowląt są zabawki sensoryczne. Tego typu zabawkę bez trudu można wykonać samodzielnie w domu. Zabawka
Elektryk

Domowa instalacja elektryczna – jak korzystać z szybkozłączek?

  • 22 kwietnia 2020
Szybkozłączki to przydatny element instalacji elektrycznej, który służy do łączenia różnych przewodów. Dzięki szybkozłączkom można w kilka minut podłączyć lampę lub dokonać innej modyfikacji bądź naprawy instalacji elektrycznej we własnym