Szybkozłączki to przydatny element instalacji elektrycznej, który służy do łączenia różnych przewodów. Dzięki szybkozłączkom można w kilka minut podłączyć lampę lub dokonać innej modyfikacji bądź naprawy instalacji elektrycznej we własnym domu. Jak się do tego zabrać?
Sprawdzenie kompletności złączki
Pierwszą czynnością, jaką powinno się wykonać, jest sprawdzenie kompletności elementu. Zarysowania, pęknięcia lub brak części wewnątrz szybkozłączki oznaczają, że powinno się sięgnąć po nowy egzemplarz.
Ściągnięcie izolacji z przewodu
Kable podłącza się do szybkozłączki po wcześniejszym usunięciu izolacji z przewodu. Izolację można zdjąć za pomocą specjalnego ściągacza z miarką lub użyć do tego celu ostrego noża. Cała długość odizolowanego kabla powinna znajdować się we wnętrzu szybkozłączki, natomiast poza nią kabel powinien być zaizolowany.
Włożenie przewodu do złączki
Aby podłączyć kable, należy otworzyć zatrzask w złączce, wsunąć kabel do momentu aż stawi lekki opór, a następnie zacisnąć zatrzask. Tak samo postępuje się z kolejnymi przewodami, gdy umieszcza się je w następnych gniazdach. Film instruktażowy, przedstawiający sposób podłączenia kabli do złączki zatrzaskowej, jest dostępny tu:
Zalety szybkozłączek
Szybkozłączki ułatwiają porządkowanie przewodów wewnątrz puszek elektrycznych, gniazdek oraz w czasie podłączania oświetlenia. Można je stosować nawet w ograniczonej przestrzeni, dzięki czemu dobrze sprawdzają się w użytku domowym. Plastikowy klips zaciska przewody, dlatego ich przesuwanie się i rozłączanie jest niemożliwe, a instalacja rzadziej przysparza problemów w użytkowaniu. Co ważne, do szybkozłączki można podpiąć kable zakończone linką lub drutem.
Atutem szybkozłączek jest niska cena. Koszt jednej sztuki wynosi około złotówki, co sprawia, że jej montaż nie stanowi dużego obciążenia w czasie przeprowadzania remontu. Żywotność elementu jest natomiast wysoka, gdyż złączki elektryczne wykazują dużą odporność na silne obciążenia.