Agatha Christie to z pewnością mistrzyni klasycznego kryminału. Jej znane na całym świecie nazwisko to synonim doskonałej powieści detektywistycznej.

Urodzona w 1890 roku autorka stworzyła na przestrzeni lat więcej niż 85 dzieł (ponad 65 powieści i około 20 zbiorów opowiadań). Historie z pod pióra angielskiej twórczyni doczekały się wielu ekranizacji filmowych, zostały zaadaptowane jako sztuki teatralne lub słuchowiska radiowe. Mimo upływających lat nazwisko Christie nadal zajmuje czołowe miejsce wśród najlepszych autorów kryminałów. Przepełnione tajemniczością powieści, po które trzeba sięgnąć, są doskonałym wyborem dla czytelnika kochającego zagadki i niepowtarzalny nastrój.

Po raz pierwszy z twórczością angielskiej pisarki spotykamy się już w szkole. Zawierająca trzy opowiadania pozycja “Dwanaście Prac Herkulesa” znajduje się na liście gimnazjalnych lektur. Niestety, przymus czytania i presja związana z faktem nieuchronnego testu z treści książki może skutecznie zabić magię towarzyszącą lektorze dzieła. “Morderstwo w Orient Expressie” czy “Śmierć na Nilu” to tytuły, po które warto sięgnąć z własnej, nieprzymuszonej woli, wtedy radość z czytania jest gwarantowana.

Należy pamiętać, że twórczość Agathy Christie doskonale broni się na tle współczesnych jak i starszych dzieł. Stworzenie postaci Herkulesa Poirota, który z całą pewnością może konkurować z Sherlockiem Holmsem, było czynem niełatwym, zaowocował on ogromną liczbą powieści w których ten niski, belgijski detektyw z wąsem staje w szranki z przestępcami. Bohaterowie i ich złożone osobowości to niepowtarzalny walor twórczość pisarki.

Warta uznania jest również niebanalna i wielowątkowa fabuła. Christie przenosi nas w mury starych angielskich pałaców, do pociągowych przedziałów czy londyńskich zaułków. Z wypiekami na twarzy chcemy dowiedzieć się co wydarzy się na kolejnej stronie. Wydaje nam się, że staliśmy się naocznymi świadkami zbrodni i wraz ze wspaniałymi śledczym uczestniczymy w dochodzeniu.

Jeśli jesteś wprawionym czytelnikiem powieści detektywistycznej, lub dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kryminałami, wybór książki angielskiej powieściopisarki jest jak najbardziej adekwatny. Liczba zalet płynących z zapoznaniem się z działami angielki jest długa. Ubogacamy nasz język, rozwijamy wyobraźnię i proces logicznego myślenia, ale przede wszystkim możemy cieszyć się niepowtarzalną aurą jaką niesie ze sobą sięgnięcie po publikację Agathy Christie.