Nie zawsze udaje nam się skutecznie zarządzać domowym budżetem. Niestety, nieco zbyt często zadanie nas przerasta. Zwłaszcza gdy w naszym życiu pojawiają się niespodziewane wydatki, zwykle banalne: popsute auto, wycieczka szkolna dziecka, niespodziewane zakupy czy uroczystość w rodzinie. Niestety, pieniędzy brakuje i po prostu zaczynamy pożyczać. Zwykle niewinnie, kilkaset złotych, bo jest taka konieczność. Tyle tylko, ze w kolejnym miesiącu znowu nam brakuje i sięgamy po kolejną pożyczkę. W pewnym momencie gubimy się w gąszczu rat i terminach. Może warto przemyśleć ofertę kredytu konsolidacyjnego?
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to specjalny typ kredytu, który łączy kilka drobniejszych zobowiązań w jedno większe. Zresztą zrozumienie tego pojęcia jest proste, bo słowo konsolidacja oznacza zespolenie lub połączenie. Bank, udzielając kredytu, przejmuje na siebie wszelkie dotychczasowe zobowiązania finansowe klienta i podpisuje z nim nową umowę, opartą o zupełnie inne zasady. Nie ma przeszkód, aby kredyt konsolidacyjny zaciągnąć w tym banku, w którym mamy już jakąś pożyczkę. Równie dobrze można skorzystać z oferty innej, dowolnie wybranej instytucji finansowej.
Dla kogo jest konsolidacja
Kilka kredytów i pożyczek, opłaty za media, za usługi, za czynsze to dla wielu osób ogromny kłopot. Nie tylko kwoty mogą być zbyt wysokie, równie kłopotliwe bywa dopilnowanie terminów. Zdarzają się uchybienia, kilkunastodniowe zaległości w spłacie, a często nawet jeszcze dłuższe. Wystarczy niezbyt sprawnie posługiwać się poczta elektroniczna i zaniedbać pilnowania terminów, aby nawet gdy mamy środki doprowadzić do sytuacji, w której nie wpłyną one w terminie. Bywa i tak, że pożyczek jest tak dużo, że po prostu nie jesteśmy w stanie wszystkich spłacić. Konsolidacja terminów ułatwia procedurę, bo zamiast pilnować terminów prawidłowych wpłat kilku rat, musimy zwracać uwagę tylko na jedną. Podobnie, jeśli kwoty są za duże, możemy w miarę sprawnie je obniżyć.
Zasady kredytu konsolidacyjnego
Zwykle jest tak, że połączenie kredytów w jedną pożyczkę, ma doprowadzić do obniżenia raty. Żeby tak się stało, musi wydłużyć się okres kredytowania. Niższa rata oznacza dłuższy okres spłaty, a co za tym idzie wyższe kwoty odsetek. Jest to wiec strata dla klienta, musi on z założenia zapłacić więcej bankowi. Rzecz jasna, może być i tak, że klient korzystał dotychczas z wysoko oprocentowanych chwilówek, czy innych pożyczek w prywatnych instytucjach finansowych, które udzielane były na bardzo niekorzystnych warunkach. Zawsze należy dokonać zupełnie indywidualnej oceny. Trzeba także pamiętać, że jeśli może dojść do sytuacji, w której nie będzie nas stać na spłacanie kredytu, lepiej skorzystać z konsolidacji, aby nie stracić całkowicie zdolności kredytowej. Zapoznaj się z ofertą banku Santander.