Porady Redakcja poleca

Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny

Pieniądze i dom

Nie zawsze udaje nam się skutecznie zarządzać domowym budżetem. Niestety, nieco zbyt często zadanie nas przerasta. Zwłaszcza gdy w naszym życiu pojawiają się niespodziewane wydatki, zwykle banalne: popsute auto, wycieczka szkolna dziecka, niespodziewane zakupy czy uroczystość w rodzinie. Niestety, pieniędzy brakuje i po prostu zaczynamy pożyczać. Zwykle niewinnie, kilkaset złotych, bo jest taka konieczność. Tyle tylko, ze w kolejnym miesiącu znowu nam brakuje i sięgamy po kolejną pożyczkę. W pewnym momencie gubimy się w gąszczu rat i terminach. Może warto przemyśleć ofertę kredytu konsolidacyjnego?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to specjalny typ kredytu, który łączy kilka drobniejszych zobowiązań w jedno większe. Zresztą zrozumienie tego pojęcia jest proste, bo słowo konsolidacja oznacza zespolenie lub połączenie. Bank, udzielając kredytu, przejmuje na siebie wszelkie dotychczasowe zobowiązania finansowe klienta i podpisuje z nim nową umowę, opartą o zupełnie inne zasady. Nie ma przeszkód, aby kredyt konsolidacyjny zaciągnąć w tym banku, w którym mamy już jakąś pożyczkę. Równie dobrze można skorzystać z oferty innej, dowolnie wybranej instytucji finansowej.

Dla kogo jest konsolidacja

Kilka kredytów i pożyczek, opłaty za media, za usługi, za czynsze to dla wielu osób ogromny kłopot. Nie tylko kwoty mogą być zbyt wysokie, równie kłopotliwe bywa dopilnowanie terminów. Zdarzają się uchybienia, kilkunastodniowe zaległości w spłacie, a często nawet jeszcze dłuższe. Wystarczy niezbyt sprawnie posługiwać się poczta elektroniczna i zaniedbać pilnowania terminów, aby nawet gdy mamy środki doprowadzić do sytuacji, w której nie wpłyną one w terminie. Bywa i tak, że pożyczek jest tak dużo, że po prostu nie jesteśmy w stanie wszystkich spłacić. Konsolidacja terminów ułatwia procedurę, bo zamiast pilnować terminów prawidłowych wpłat kilku rat, musimy zwracać uwagę tylko na jedną. Podobnie, jeśli kwoty są za duże, możemy w miarę sprawnie je obniżyć.

Sprawdź:   Czy można wziąć kredyt hipoteczny, nie biorąc ślubu?

Zasady kredytu konsolidacyjnego

Zwykle jest tak, że połączenie kredytów w jedną pożyczkę, ma doprowadzić do obniżenia raty. Żeby tak się stało, musi wydłużyć się okres kredytowania. Niższa rata oznacza dłuższy okres spłaty, a co za tym idzie wyższe kwoty odsetek. Jest to wiec strata dla klienta, musi on z założenia zapłacić więcej bankowi. Rzecz jasna, może być i tak, że klient korzystał dotychczas z wysoko oprocentowanych chwilówek, czy innych pożyczek w prywatnych instytucjach finansowych, które udzielane były na bardzo niekorzystnych warunkach. Zawsze należy dokonać zupełnie indywidualnej oceny. Trzeba także pamiętać, że jeśli może dojść do sytuacji, w której nie będzie nas stać na spłacanie kredytu, lepiej skorzystać z konsolidacji, aby nie stracić całkowicie zdolności kredytowej. Zapoznaj się z ofertą banku Santander.

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy