W diecie samuraja kluczowe jest spożywanie naturalnych, nieprzetworzonych produktów. Codzienny jadłospis opiera się na warzywach, owocach, wysokiej jakości mięsie, rybach, jajach i bezglutenowych zbożach. Komu poleca się dietę samuraja i jakie są efekty jej stosowania?

Dieta idealna dla każdego?

Dieta samuraja powinna być wprowadzana pod okiem lekarza lub dietetyka. Rozkład posiłków, ich ilość, kaloryczność oraz rodzaj spożywanych produktów ustala się indywidualnie dla każdej osoby. Posiłki są bezpieczne i zdrowe dla osób ciepiących na celiakię, nadwagę i otyłość oraz choroby układu krążenia. Dieta samuraja sprawdza się również u osób intensywnie trenujących, gdyż dostarcza wiele białka, niezbędnego do budowy mięśni.

Aby ustalić rozkład i rodzaj posiłków w ciągu dnia, bierze się pod uwagę głównie parametry fizyczne (wagę ciała, procent tkanki tłuszczowej itp.), rodzaj aktywności fizycznej oraz pory dnia, w których ta aktywność występuje. 

Co jeść na diecie samuraja?

Większość posiłków w diecie samuraja opiera się na połączeniu białek z warzywami. Dozwolone są dania takie jak jajecznica z pomidorami, jaja gotowane faszerowane pastą z tuńczyka, szaszłyk z kurczaka z ostrą salsą pomidorową, czy zupa brokułowa z indykiem. Część dań zawiera również dodatek węglowodanów w postaci: ryżu basmanti, ryżu białego, komosy ryżowej i kaszy jaglanej. Do picia powinno się wybierać głównie wodę. Wskazana jest rezygnacja z kawy i zastąpienie jej zieloną herbatą, która posiada działanie pobudzające podobnie jak kawa.

Każdego dnia powinno się spożywać mięso i ryby, które dostarczają białek potrzebnych do budowy tkanki mięśniowej. Istotne są także tłuszcze zawarte w rybach morskich, dzięki którym lepiej funkcjonuje mózg, a serce jest chronione przed zawałem. Warzywa dostarczają odpowiedniej ilości błonnika, zapewniają sytość, a także chronią przed niedoborami witamin. Zboża bezglutenowe zapobiegają natomiast problemom ze strony układu pokarmowego oraz dostarczają energii potrzebnej podczas intensywnych treningów. 

Zdjęcie – Pixabay z Pexels