Kuchnia Zdrowie

Dieta kopenhaska – wady i zalety

Dieta odchudzanie

Dieta kopenhaska jest znana od wielu lat, a osoby, którym udało się ją przeprowadzić do końca, chwalą się utratą wielu kilogramów. Jakie są wady zalety diety kopenhaskiej? Czy warto ją stosować?

Dieta bez autora?

Dieta kopenhaska prawdopodobnie powstała w jednym z szpitali w Kopenhadze, jednak nigdy nie udało się poznać jej autora. Lekarze i dietetycy podkreślają, że założenia jadłospisu są zupełnie nieracjonalne, a zbyt niska kaloryczność sprawia, że dieta jest niebezpieczna dla zdrowia i prowadzi do pojawiania się efektu jo-jo. Dieta trwa jedynie 13 dni, jednak specjaliści ostrzegają, że nawet tak krótkie stosowanie niezdrowego menu może doprowadzić do pogorszenia kondycji organizmu.

Do 20 kg mniej w 13 dni

Na diecie kopenhaskiej można schudnąć nawet 20 kg w 13 dni, lecz przeciętna utrata wagi wynosi 8 kg. Dieta pozwala pozbyć się przede wszystkim nadmiaru wody, dlatego jej efekty są szybko zauważalne. Ze względu na to, że kaloryczność dziennego menu wynosi od 500 do 800 kcal, dietę wolno stosować maksymalnie przez 13 dni, a następnie należy ją zakończyć.

Menu kopenhaskiej jest wyjątkowo restrykcyjne, a jakiekolwiek odstępstwa od diety są równoznaczne z jej przerwaniem. Nawet żucie gumy lub zjedzenie owocu oznacza, że dieta zostaje uznana za niedokończoną. Jeżeli dieta zostanie przerwana, można rozpocząć ją ponownie po kwartale, natomiast dietę dokończoną można powtórzyć po upływie dwóch lat.

Dieta kopenhaska jest odpowiednia wyłącznie dla osób wytrwałych oraz dla tych, które rzadko jedzą śniadania. Każdego dnia stosowania jadłospisu na śniadanie można wypić wyłącznie kawę z kostką cukru, a pierwszym posiłkiem jest obiad składający się z kawałka mięsa i warzyw. Dieta może służyć wprowadzeniu do dłuższej kuracji odchudzającej, którą rozpocznie się po 13 dniach kopenhaskiej. Szybkie efekty skandynawskiej kuracji zachęcą do dalszego odchudzania, a zbilansowane posiłki ochronią organizm przed nadmiernym wyczerpaniem. Po zakończeniu diety powinno się stopniowo zwiększać kaloryczność posiłków, aby uniknąć powrotu nadprogramowych kilogramów.

Sprawdź:   Dieta dla panów, czyli dieta testosteronowa

Najważniejsze informacje o diecie kopenhaskiej

Jaki jest czas trwania diety kopenhaskiej?

Czas trwania – 13 dni.

Ile się spożywa kcal w ciągu dnia?

Przy diecie kopenhaskiej spożywa się od 500 do 900 kcal w ciągu dnia.

Ile można schudnąć na diecie kopenhaskiej?

Do 10 kg

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.