Porady Zdrowie

Dieta ketogeniczna – czym jest i czy warto?

dieta ketogeniczna

Pośród ogromu różnorodnie skomponowanych diet niskowęglowodanowych szczególnie wyróżnia się dieta ketogeniczna. Wprowadza organizm w tryb tak zwanej ketozy, która diametralnie zmienia sposób odżywiania się komórek naszego organizmu. Podczas gdy standardowym paliwem napędzającym ich metabolizm jest energia pochodząca ze spalania węglowodanów, tak w tym specyficznym stanie przestawia się na czerpanie energii z wytwarzanych przez wątrobę ketonów, będących efektem rozkładu spożytych tłuszczów.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, iż jest to skrajne szaleństwo. Chcąc zrzucić tkankę tłuszczową, mamy jeść głównie tłuszcz? Otóż właśnie tak jest i to z dwóch powodów. Po pierwsze organizm nie odkłada zapasów ze spożytych tłuszczów, a wytwarza je same podczas metabolizowania węgli, oraz rozkładu nadmiarowych i niewykorzystanych białek. Po drugie – organizm zmienia swoje preferencje odżywiania i zmieniając podstawowe źródło energii chętniej korzysta również z tkanki uprzednio zmagazynowanej przy zbyt dużej podaży kalorycznej. Sprawia to, że chudniemy.

Dieta ketogeniczna ma jeszcze jeden istotny efekt uboczny w kwestii zrzucania nadwagi. Otóż regularne jej stosowanie w sposób znaczny zmniejsza poczucie głodu i sytość utrzymuje się przez większą część dnia. Nie powinno więc nikogo dziwić, że najczęściej w różnych keto jadłospisach pojawiają się przepisy na zaledwie 2 lub 3 posiłki dziennie. Tak, jako że tłuszcze są mocno wysycone energią (9 kalorii z 1 grama, w porównaniu do 4 kalorii w przypadku węglowodanów) – posiłki są bardzo sycące i, co interesujące, stosunkowo niewielkie. Niektóre dania mogą zawierać nawet 1600kcal, a mieścić się na talerzyku deserowym. Na szczęście dla ludzi lubiących mieć pełny żołądek jest ratunek. Otóż w tym systemie żywienia istotnym elementem układanki są zielone warzywa, które stanowią 500/600 gramów codziennego jadłospisu, a każdy wie, że pół kilograma liści sałaty, czy brokułów to objętościowo całkiem duża porcja. Pozwalają one uzupełniać niezbędne witaminy, dostarczyć jelitom brakującego błonnika, oraz uzupełnić kilka mikroskładników.

Sprawdź:   Dieta samuraja - inspirowana japońskim stylem odżywiania

Należy jednak mieć na uwadze, iż stan ketozy wymaga stosunkowo restrykcyjnej diety ograniczającej podaż węgli do zaledwie 20-60 gramów. Regularne przekraczanie tej granicy wyrzuca z takiego stanu i organizm znów będzie wołał o poprzednią formę energii. Jeśli nie jesteśmy w stanie utrzymywać owych restrykcji minimum 6 dni w tygodniu lepiej spojrzeć w stronę diet tak zwanych „low carb”, które pozwalają spożywać większe ilości węglowodanów, jednakże należy pamiętać, że i efekty będą znacznie wolniejsze i mniej zadowalające niż na czystej diecie ketogenicznej.

Zdjęcie – silviarita z Pixabay

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.