Nietolerancje pokarmowe dotykają nie tylko dzieci w wieku do 3 lat. Często pojawiają się z różnych przyczyn w wieku dorosłym. Jeżeli zauważy się u siebie skłonności do alergii, warto zastosować dietę antyhistaminową. Dzięki niej zmniejszy się wydzielanie histaminy, a także zwalczy się ewentualny stan zapalny w przewodzie pokarmowym.
Dieta eliminacyjna korzystna dla zdrowia
Dieta antyhistaminowa jest polecana osobom, które nie tolerują produktów bogatych w histaminę. Objawami nietolerancji tego typu są:
- astma oskrzelowa lub infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych,
- bóle głowy, migreny,
- zburzenia rytmu serca,
- zmiany skórne, nasilenie trądziku, pokrzywka,
- problemy ze strony układu pokarmowego,
- bolesne i nieregularne miesiączki.
Ponadto dieta antyhistaminowa polega na ograniczeniu lub eliminacji produktów, które powodują wydzielanie histaminy w organizmie. W trakcie stosowania jadłospisu spożywa się wyłącznie te produkty, które są bezpieczne dla wrażliwego układu pokarmowego.
Produkty zalecane w diecie antyhistaminowej
W przypadku wystąpienia objawów nietolerancji pokarmowej można sięgać bez obaw po: sery twarogowe, ricottę, śmietanę i mleko, jaja, masło i mięso. Wśród produktów zbożowych negatywny wpływ na układ pokarmowy ma wyłącznie pszenica, dlatego pozostałe zboża, jak ryż, kukurydza, czy żyto, można spożywać bez ograniczeń. Do diety powinny być włączone warzywa, owoce, oleje roślinne, a także ziołowe i nieostre przyprawy.
Produkty zakazane
Dużą ilość histaminy zawierają produkty takie jak: sery wędzone i żółte, pomidory i ich przetwory, kakao, czekolada, tuńczyk, ostre i korzenne przyprawy, produkty kiszone, wina oraz kiełbasy z surowego mięsa. Z diety antyhistaminowej należy wykluczyć również kiwi, truskawki, banany, cytrusy i skorupiaki, które stymulują wydzielanie histaminy w organizmie.
Efekty stosowania diety antyhistaminowej są widoczne już po kilku dniach od zmiany jadłospisu. Jako pierwsze ustępują objawy ze strony układu pokarmowego, a następnie kolejno znikają inne dolegliwości. Z reguły najdłużej utrzymują się zmiany skórne i problemy z miesiączkowaniem, jednak po kilku miesiącach organizm powinien działać prawidłowo.
Podstawowe informacje o diecie antyhistaminowej
Co to jest dieta antyhistaminowa?
Data antyhistaminowa to dieta eliminacyjna, której głównym zadaniem jest redukowanie objawów nietolerancji histaminy.
Kto powinien stosować dietę antyhistaminową?
Dieta antyhistaminowa jest dla osób, u których przeprowadzone badania potwierdziły nietolerancję histaminy.
Kto cierpi na nadwrażliwość na histaminę?
Większość osób cierpiących na nadwrażliwość na histaminę (HIT) stanowią kobiety około 40 roku życia.