Czystek jest ziołem, które zwalcza wirusy, bakterie, wzmacnia odporność i pomaga walczyć z przewlekłymi chorobami skóry. Kiedy i w jakiej formie stosować czystek?
Czystek mogą stosować wszyscy dorośli, w tym kobiety ciężarne i seniorzy cierpiący na choroby przewlekłe. Herbatkę z czystka można podawać również niemowlętom po ukończeniu 1. miesiąca życia. Ziele stosuje się w jako środek wspomagający w leczeniu przeziębienia, schorzeń górnych dróg oddechowych, łuszczycy, alergii, egzemy, a także wirusowych zakażeń układu pokarmowego. Czystek wykazuje skuteczność w leczeniu boreliozy – napar z rośliny wspomaga usuwanie krętków Borellia i przyśpiesza powrót do zdrowia nawet w przypadku boreliozy przewlekłej.
Czystek stosuje się zwykle w formie ziołowego naparu, który pije się w ilości 1-3 szklanek w ciągu dnia bez względu na rodzaj schorzenia. Prócz tego, w przypadku chorób dermatologicznych zaleca się dodawanie naparu do kąpieli oraz przemywanie nim ran i zmian łuszczycowych.
Czy warto pić czystek?
Co to jest czystek?
Czystek to roślina z rodziny czystkowatych (Cistaceae). Należy tu kilkanaście gatunków występujących dziko w południowej Europie, głównie w basenie Morza Śródziemnego i Wysp Kanaryjskich. Większość czystków rośnie na Półwyspie Pirenejskim (w Portugalii i Hiszpanii).
Jakie są efekty spożywania czystka?
Czystek charakteryzuje się wysoką zawartością polifenoli - silnych przeciwutleniaczy.
Czy czystek pomaga chorym na cukrzycę?
Naukowcy z Gazi University w Turcji wykazali działanie hipoglikemiczne oraz właściwości blokujące aktywność enzymów (α-glukozydazy i α-amylazy) trawiących polisacharydy do glukozy.