Kuchnia Zdrowie

Czystek – zioło, które zwalcza wirusy i bakterie

Herbata ziołowa

Czystek jest ziołem, które zwalcza wirusy, bakterie, wzmacnia odporność i pomaga walczyć z przewlekłymi chorobami skóry. Kiedy i w jakiej formie stosować czystek?

Czystek mogą stosować wszyscy dorośli, w tym kobiety ciężarne i seniorzy cierpiący na choroby przewlekłe. Herbatkę z czystka można podawać również niemowlętom po ukończeniu 1. miesiąca życia. Ziele stosuje się w jako środek wspomagający w leczeniu przeziębienia, schorzeń górnych dróg oddechowych, łuszczycy, alergii, egzemy, a także wirusowych zakażeń układu pokarmowego. Czystek wykazuje skuteczność w leczeniu boreliozy – napar z rośliny wspomaga usuwanie krętków Borellia i przyśpiesza powrót do zdrowia nawet w przypadku boreliozy przewlekłej.

Czystek stosuje się zwykle w formie ziołowego naparu, który pije się w ilości 1-3 szklanek w ciągu dnia bez względu na rodzaj schorzenia. Prócz tego, w przypadku chorób dermatologicznych zaleca się dodawanie naparu do kąpieli oraz przemywanie nim ran i zmian łuszczycowych.

Czy warto pić czystek?

Co to jest czystek?

Czystek to roślina z rodziny czystkowatych (Cistaceae). Należy tu kilkanaście gatunków występujących dziko w południowej Europie, głównie w basenie Morza Śródziemnego i Wysp Kanaryjskich. Większość czystków rośnie na Półwyspie Pirenejskim (w Portugalii i Hiszpanii).

Jakie są efekty spożywania czystka?

Czystek charakteryzuje się wysoką zawartością polifenoli - silnych przeciwutleniaczy.

Czy czystek pomaga chorym na cukrzycę?

Naukowcy z Gazi University w Turcji wykazali działanie hipoglikemiczne oraz właściwości blokujące aktywność enzymów (α-glukozydazy i α-amylazy) trawiących polisacharydy do glukozy.

Sprawdź:   Zioła - uprawa z rozsady i z nasion

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.