Porady

Czy jesteś gotowa, aby kupić pierwsze mieszkanie?

Cegłówki i pieniądze

Zwykle, gdy tylko wchodzimy w dorosłość, zaczynamy zarabiać pierwsze pieniądze i poznajemy drugą połowę, zaczynamy rozważać, czy nie warto byłoby zainwestować we własne mieszkanie. Niestety, dla większości z nas tego typu decyzja związana jest z wzięciem na siebie wieloletniego zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny. Kupić jest łatwo, ale potem kredyt trzeba spłacać.

Przemyśl swoją karierę

Przede wszystkim, oceń, na jakim etapie życia jesteś. Znalazłeś pracę, ale czy to naprawdę twoja wymarzona posada? Jesteś pewien, że chcesz się realizować w wybranym zawodzie, a ścieżka kariery będzie szybka i możesz w perspektywie liczyć na dobre zarobki? Jeśli tak, to faktycznie dobry moment na myślenie o kupnie. Jeśli jednak nie masz całkowitej pewności lub praca, którą wykonujesz, raczej cię męczy i wiesz, że wcześniej czy później będziesz chciał ją zmienić, pomieszkaj jeszcze trochę w wynajmowanym lokalu.

Czy stać cię na rezygnację z mobilności?

Wszystko zależy od twojego charakteru, sytuacji rodzinnej, ale też a może przede wszystkim zawodowej. Zanim kupisz mieszkanie, zastanów się, czy naprawdę lokal, który kupujesz, mieści się, w mieście twoich marzeń. Musisz wiedzieć, czy masz ochotę osiąść w danym miejscu na kilkanaście lat i właśnie tu przeżyć większość swojego zawodowego życia. Nie oznacza to, że własnego mieszkania nie można sprzedać i kupić w innym miejscu, ale jest to zdecydowanie bardziej skomplikowane niż podpisanie umowy najmu.

Przygotuj się do kredytu hipotecznego

Jest kilka warunków, które są oczywiste, bo po prostu bank nie zechce z Tobą rozmawiać, jeśli ich nie spełnisz. Umowa o pracę na czas nieokreślony, zdolność kredytowa i co istotne wkład własny. Zwolennicy zakupu powiedzą, że wszystko można obejść: opłata za dodatkowe ubezpieczenie braku wkładu własnego czy rozłożenie rat na trzydzieści lat, to dostępne warianty. Pamiętaj tylko, że bardzo nieopłacalne. Zanim sięgniesz po kredyt, zacznij odkładać na wkład własny i dodatkowe zabezpieczenie. Pamiętaj też, że 20% wartości nieruchomości to nie wszystko. Dochodzą jeszcze koszty prowizji bankowej, wyceny, ubezpieczeń, a także opłat notarialnych. Regularne odkładanie pozwoli ci na stwierdzenia, czy stać cię na wyrzeczenia. Ustal, sam ze sobą, że składasz po np. tysiąc złotych, bo taką ratę planujesz spłacać. Oceń, czy po wpłaceniu tej kwoty nadal żyjesz na takim poziomie, do którego dążysz. Odłóż pieniądze na poduszkę bezpieczeństwa finansowego. Kiedy zgromadzisz na niej sześciokrotność swoich miesięcznych wydatków, zyskasz pewność, że w razie utraty pracy czy innego, losowego zdarzenia, nadal będziesz w stanie spłacać raty kredytu. Dopiero tak przygotowany, możesz zacząć oglądać wymarzone mieszkania. Zapoznaj się z ciekawą ofertą banku Santander.

Sprawdź:   Kredyt konsolidacyjny - Co to, dla kogo i na jakich warunkach?

Image by annca from Pixabay

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy