Zakwasy to ból mięśni, jaki występuje na dwa lub trzy dni po treningu. Niekiedy ból jest tak silny, że niemożliwe jest wykonywanie codziennych czynności. Jednak niektórzy twierdzą, że gdy pojawią się zakwasy powinno się kontynuować treningi. Czy jest to prawdą? Czy ćwiczenia z zakwasami są bezpieczne?
Zakwasy, czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego
O zakwasach, czyli o zespole opóźnionego bólu mięśniowego, mówi się, gdy dolegliwości bólowe mięśni pojawiają się na 24-72 godziny po zakończeniu intensywnego treningu. Ból wiąże się z procesem regeneracji uszkodzonych włókien mięśniowych, które stają się coraz silniejsze i mocniejsze. Dzięki zwiększeniu wytrzymałości odbudowanych włókien, możliwe staje się wykonywanie intensywniejszych treningów oraz czynienie stałych postępów.
Czy można ćwiczyć z zakwasami?
Jeżeli odczuwa się bardzo silne zakwasy w całym ciele, wykonywanie treningu jest zabronione. Trudności przy wstawaniu z pozycji siedzącej lub podczas podnoszenia się z łóżka powinny skłonić do rezygnacji z jakichkolwiek ćwiczeń do czasu aż ból zniknie. Trening z zakwasami może doprowadzić do pogłębienia się uszkodzeń mięśni, które nie będą mogły się zregenerować.
W przypadku, gdy odczuwa się zakwasy wyłącznie jednej partii ciała, trening jest bezpieczny, lecz pod warunkiem, że ćwiczy się inne partie mięśni. Jeśli uszkodzone zostały włókna mięśni nóg i pośladków, dozwolony jest trening, który obejmie mięśnie ramion i brzucha.
Skutki ćwiczeń z zakwasami
Niezastosowanie się do przerwania treningów, na czas gdy cierpi się z powodu zakwasów, może skutkować przerwaniem mięśnia, którego włókna zostały wcześniej uszkodzone. Przerwanie mięśnia objawia się silnym bólem, utrzymującym się po upływie 4-5 dni po zakończeniu treningu. Ponadto mięsień jest obrzęknięty, a jego siła znacząco spada. Zerwanie mięśnia wymaga leczenia trwającego minimum miesiąc. W tym czasie nakazany jest odpoczynek, a wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń – zabronione. Dalsze forsowanie zerwanego mięśnia może doprowadzić do poważnej kontuzji, która będzie wymagała leczenia operacyjnego.
Wszystko o zakwasach
Co to są zakwasy?
Zespół opóźnionego bólu mięśniowego, w skrócie: DOMS (wywodzącym się z języka angielskiego – Delayed Onset Muscle Soreness). Ból pojawia się od 24 do 72 godzin po wysiłku, jednak powszechnie panująca teoria, że wywołuje go nagromadzony kwas mlekowy, jest błędna. Już 1-2 godziny po treningu kwas mlekowy zostaje wydalony z mięśni.
Czy zakwasy są szkodliwe?
Mikrouszkodzenia są dla organizmu impulsem do regeneracji, a odbudowany mięsień staje się silniejszy i wytrzymalszy.
Jak uniknąć zakwasów?
Jeśli chcemy ich uniknąć, wystarczy trenować w odpowiedni sposób. Przede wszystkim wysiłek należy zwiększać stopniowo i unikać bardzo dużego obciążenia i wysiłku na początku treningu.