Stolica Wielkopolski słynie przede wszystkim z organizacji różnego rodzaju targów międzynarodowych. Tymczasem w mieście nie brakuje zabytków, a także atrakcji turystycznych i kulturalnych. Zwiedzanie Poznania najlepiej zacząć od Ostrowa Tumskiego. Ta najstarsza część miasta jest jednym z prawdopodobnych miejsc chrztu Polski. To właśnie tu w Złotej Kaplicy gotyckiej katedry św. Piotra i Pawła spoczywają Mieszko I i Bolesław Chrobry – twórcy polskiej państwowości.
Koziołki i Świętomarcińskie rogale.
Sercem Poznania, jest Stary Rynek, trzeci co do wielkości plac miejski w Polsce. W jego centralnej części stoi renesansowy ratusz, który zdobią barwne wizerunki władców Polski z dynastii Piastów i Jagiellonów. Nad zegarem znajduje się największa atrakcja: trykające się codziennie o 12.00 koziołki. Stary Rynek otaczają kolorowe kamieniczki. Najsłynniejszą jest kamienica Reszki (nr 50). Daszek nad wejściem uratował życie Augustowi II Mocnemu, gdy pijany wypadł z okna. Pod numerem 41, znajduje muzeum poświęcone rogalowi Świętomarcińskiemu. Można w nim skosztować tego poznańskiego przysmaku i zobaczyć, jak się go wypieka. Po degustacji warto wybrać się na zwiedzanie kolejnych zabytków Poznania. Jednym z najcenniejszych jest pochodząca z XVII w. poznańska fara. Słynie ona z organów składających się z 2,5 tysiąca piszczałek, wśród których najdłuższe mają 6 m wysokości.
Gorąca i zimna Malta
Na wschód od Starego Miasta, po drugiej stronie Warty nad sztucznym jeziorem Maltańskim znajdują się wielkie tereny rekreacyjne, ulubione miejsce wypoczynku Poznaniaków. Jest tu między innymi całoroczny stok narciarski, tor saneczkowy, place zabaw dla dzieci, latem można skorzystać z kąpieliska. Na jeziorze co roku odbywają się znane na świecie regaty wioślarskie. W czasie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego, odbywającego się zazwyczaj w drugiej połowie czerwca, Malta zmienia się w gigantyczną scenę plenerową. Wokół jeziora kursuje wąskotorowa kolejka, którą można dojechać do znajdującego się nieopodal nowego ogrodu zoologicznego. Poznań to jedyne miasto w Polsce, które ma dwa ogrody zoologiczne!
Najważniejsze informacje o Poznaniu
Kiedy zostały nadane prawa miejskie Poznaniowi?
23 kwietnia 1253.
Jakie szlaki turystyczne są w Poznaniu?
Przez Poznań przebiegają trasy turystyczne: Trakt Królewsko-Cesarski, Szlak Piastowski, Szlak Romański, Trasa Kórnicka oraz Wielkopolska Droga św. Jakuba.
Co warto zobaczyć w Poznaniu?
Poznański Stary Rynek, Poznańska Fara, Zamek Królewski, Hotel Saski, Plac Wolności (Biblioteka Raczyńskich, Bazar), Zamek Cesarski, Teatr Wielki
Zdjęcie pochodzi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pozna%C5%84