Lwówek Śląski leży w dolinie rzeki Bóbr, na skraju Sudetów. To jedno z najstarszych miast w tym regionie. Prawa miejskie uzyskał już w 1217 roku. To właśnie we Lwówku odbył się pierwszy na Śląsku turniej rycerski. To tu założono najprawdopodobniej pierwszy w Polsce browar. Co ciekawe na początku XIV wieku – miasto liczyło więcej mieszkańców niż obecnie, co doskonale pokazuje jego ówczesne znaczenie. Miasto otaczają zabytkowe, średniowieczne mury obronne (należące do najlepiej zachowanych na Dolnym Śląsku) z dwiema basztami Bolesławiecką i Lubańską. W tej pierwszej znajdowała się niegdyś siedziba kata i loch głodowy. Na szczycie drugiej jest punkt widokowy, z którego podziwiać można pełną panoramę miasta. Wzdłuż murów obronnych ciągną się planty – od ponad wieku miejsce spacerów, spotkań towarzyskich i miejskich imprez.
Skarby ukryte w kościele
Blisko Baszty Lubańskiej strzelają w niebo wieże kościoła Wniebowzięcia NMP. Zachowały się w nim bezcenne zabytki: renesansowa chrzcielnica i krucyfiks. Wieść głosi, że to nie jedyne skarby, które kryją historyczne mury świątyni. Pod koniec II wojny światowej hitlerowcy ukryli w kościele skarby zwiezione z całego Dolnego Śląska. Niektórzy mieszkańcy uważają, że część z przechowywanych tu dzieł sztuki nie udało się po wojnie odnaleźć i do dziś zachowane są w murach świątyni. Są ponoć tacy, którzy szukają do dziś.
Skarby na wyciągnięcie ręki
Każdego lata miasto zmienia się na kilka dni w stolicę minerałów, szlachetnych kamieni i biżuterii. Lwóweckie Lato Agatowe jest jedną z największych imprez mineralogicznych w całej Europie. Na rynku, notabene znacznie większym niż rynek w Warszawie, możemy odwiedzić wtedy ponad 300 stoisk pełnych agatów, jaspisów, ametystów, rubinów, malachitów, kryształów górskich… Jeśli ktoś ma ochotę, to może sam poszukać cennych kamieni. W tym celu wystarczy wybrać się z przewodnikiem na Pole Agatowe znajdujące się w pobliskiej wsi Płóczki Górne. Wszystkie wydobyte i znalezione tam minerały można zabrać do domu.
Zdjęcie pochodzi: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/44/Lw%C3%B3wek_%C5%9Al%C4%85ski_ratusz_z_p%C5%82n-wsch.jpg