Porady

Co to jest ubezpieczenie OC i dlaczego jest obowiązkowe?

Kobieta w sachomodzie

Zapewne kojarzysz popularną polisę ubezpieczeniową OC, którą powinien posiadać każdy pojazd, poruszający się po naszych drogach. Jest to takie ubezpieczenie, które ma za zadanie chronić przede wszystkim osoby, które mogą zostać poszkodowane w wyniku wypadku samochodowego spowodowanego przez samochód ubezpieczonego. Jednakże, czym dokładnie jest ubezpieczenie OC i dlaczego jest ono obowiązkowe?

Co to jest ubezpieczenie OC?

Do wykupienia ubezpieczenia OC jest zobowiązany absolutnie każdy właściciel pojazdu, który ma poruszać się danym pojazdem po drogach publicznych. Taki pakiet ubezpieczeniowy jest ważny przez 12 miesięcy i gwarantuje osobie poszkodowanej otrzymanie stosownej rekompensaty dla obrażeń, które zostały poniesione przez niego w wyniku wypadku. Najprościej mówiąc, kiedy zdarzy się jakaś stłuczka, to wtedy poszkodowany otrzymuje pieniądze na pokrycie strat od ubezpieczyciela, którego polisę posiadał sprawca całego zdarzenia.

Natomiast, jeśli sprawca nie posiadał żadnej polisy ubezpieczeniowej, to wtedy wypłatą odszkodowania zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny(UFG). W kolejnym kroku UFG zwraca się do sprawcy w celu wyegzekwowania pełnej kwoty odszkodowania, które zostało wypłacone osobie poszkodowanej.

Kiedy należy ubezpieczyć samochód?

Ubezpieczenia OC pojazdu należy dokonać maksymalnie w dniu jego rejestracji. Warto wiedzieć, że kary za brak polisy są bardzo dotkliwe i mogą sięgać nawet 5000 zł. Jeśli kierowca bez ważnej polisy OC spowoduje wypadek, to będzie musiał z własnej kieszeni pokryć wszystkie koszty naprawy samochodu osoby poszkodowanej.

Dodatkowo, często zachodzi również potrzeba pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego, do którego osoba poszkodowana również jak najbardziej ma prawo w związku z wykupioną przez siebie polisą. Pamiętaj, że Ty również możesz skorzystać z podobnej opcji i dopóki Twój samochód będzie znajdował się w warsztacie, to jego obowiązki może przejąć samochód z wypożyczalni, np. nowoczesny Ford Fiesta Hatchback 5d.

Zdecydowanie zalecamy wykupienie ubezpieczenia OC, ponieważ w ten sposób gwarantujesz sobie bezpieczeństwo, że w razie wypadku nie będziesz musiał ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z wypłaceniem odszkodowania innym uczestnikom kolizji.

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy