Liczba wykrywanych schorzeń tarczycy stale rośnie. Rosnąca świadomość na temat chorób gruczołu oraz większe możliwości leczenia sprawiają, że chorzy na tarczycę mogą funkcjonować normalnie. Leczenie jest tym skuteczniejsze, im szybciej wykryje się chorobę tarczycy. Jakie objawy sugerują, że gruczoł działa nieprawidłowo?
Objawy chorób tarczycy
Objawy chorób tarczycy różnią się w zależności od tego, czy gruczoł powoduje nadmierne wydzielanie hormonów, czy też wytwarza się ich zbyt mało. Jednym z niewielu wspólnych objawów zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy jest wole, czyli powiększenie gruczołu tarczycy. Pojawieniu się wola mogą towarzyszyć objawy takie jak:
– uczucie duszności,
– przewlekłe zmęczenie,
– zmiana masy ciała.
Wole jest charakterystycznym objawem, dlatego lekarze szybko interpretują go w sposób prawidłowy i zlecają badania w kierunku chorób tarczycy. Wole pojawia się często, lecz nie zawsze, dlatego na choroby tarczycy mogą objawiać się w zupełnie inny sposób.
W przypadku nadczynności tarczycy mogą pojawić się nocne poty i wzmożona potliwość w ciągu dnia, problemy z zasypianiem oraz nadpobudliwość i utrata masy ciała, nawet w przypadku stosowania wysokokalorycznej diety. Dodatkowo mogą wystąpić problemy z koncentracją, zaburzenia pamięci, silna nerwowość oraz bóle i drżenie mięśni. U kobiet pojawiają się często nieregularne krwawienie miesiączkowe.
Niedoczynność tarczycy objawia się w sposób antagonistyczny niż nadczynność gruczołu. Niedobory hormonów tarczycy powodują nadmierną senność, chroniczne zmęczenie, obniżenie samopoczucia (podobne do depresji) oraz problemy z pamięcią. Organizm otrzymujący zbyt mało hormonów wytwarzanych przez tarczycę funkcjonuje „wolniej”, co objawia się ponadto zwiększeniem masy ciała, obrzękami twarzy i rąk, zaparciami, a u kobiet – również zaburzeniami miesiączkowania i problemami z zajściem w ciążę.
Jeżeli zauważy się u siebie objawy nadczynności lub niedoczynności tarczycy, konieczna jest konsultacja z lekarzem POZ, który zleci badania laboratoryjne. Potwierdzenie choroby wiąże się z dalszym leczeniem u endokrynologa.
Nadczynność tarczycy
Jakie są objawy nadczynności tarczycy?
Do zasadniczych objawów nadczynności tarczycy dołączają się jeszcze w różnym stopniu wyrażone: drżenie rąk, nadmierna ruchliwość i wzmożona pobudliwość nerwowa, bezsenność, kołatania serca, zaburzenia miesiączkowania u kobiet.
Jakie są przyczyny nadczynności tarczycy?
Przyczynami mogą być: silny uraz psychiczny (np. lęk, gniew, zmartwienie), ciąża, zaburzenia w życiu płciowym, zaburzenia hormonalne okresu przekwitania, ostra lub przewlekła choroba zakaźna.
Jak się leczy nadczynność tarczycy?
W leczeniu stosuje się: leki przeciwtarczycowe (tyreostatyki), doustne leczenie jodem promieniotwórczym, operacyjnie.