Kuchnia Redakcja poleca

Chleb na zakwasie – przygotuj u siebie w domu [PRZEPIS]

Chleb

Wbrew pozorom chleb łatwo przygotować w domu. Do najprostszego wypieku potrzeba praktycznie tylko trzech składników – wody, mąki i soli.

Jednak wcześniej przez kilka dni musimy „wyhodować” zakwas. Żeby go stworzyć niezbędne będzie około 100 ml ciepłej wody oraz 5 łyżek mąki, najlepiej pełnoziarnistej. Jedyne, co trzeba zrobić to zmieszać te składniki ze sobą. Przez kolejne 4 dni dodajemy do tej mieszaniny taką samą ilość mąki i ciepłej wody. Po tym czasie zakwas powinien już „pracować”, czyli podwoić swoją objętość, a na wierzchu posiadać swoiste bąble.

Następnie przyrządzamy już ciasto. Tutaj konieczna będzie stolnica, na niej przesiewamy pół kilo mąki, dosypujemy 2 płaskie łyżeczki soli, 300 gramów zakwasu i 200 ml ciepłej wody. Jeśli chcemy, to możemy także dorzucić np. ziarna słonecznika, żurawinę lub inne dodatki. Później musimy dokładnie wyrobić ciasto, tak aby nie kleiło się do rąk. Potem umieszczamy przyszły chleb w posypanej mąką formie i na 3 godziny odstawiamy do wyrośnięcia.

Po tym czasie chleb wstawiamy do piekarnika nagrzanego na 180 stopni i pieczemy przez około 50 minut. Żeby skórce nadać piękny złoty kolor, to możemy jeszcze przed pieczeniem posmarować wypiek białkiem jajka. I to wszystko!

Sprawdź:   Makaron z pomidorami i bazylią - idealny letni obiad!

Może Ci się także spodobać

Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Cebula i czosnek

Cebula na zdrowie, czyli jakie dolegliwości leczy

  • 14 stycznia 2020
Cebula jest jednym z najłatwiej dostępnych i najzdrowszych warzyw. Jej stosowanie na różnego rodzaju infekcje skraca czas trwania choroby. Warzywo chroni przed zaparciami, oczyszcza organizm, wzmacnia serce i reguluje poziom
Depresja i spadek nastroju

Co jeść, aby uchronić się przed spadkami nastroju?

  • 15 stycznia 2020
Wiosenne spadki nastroju są związane głównie z mniejszą ilością światła słonecznego w ciągu dnia oraz niedoborami różnych składników w diecie. Uzupełnienie posiłków w witaminy i minerały pomaga przetrwać trudny okres
Warzywa

Dieta Andersona to dieta niełączenia białek i węglowodanów

  • 29 stycznia 2020
Mianem diety Andersona określa się program żywieniowy, którego głównym założeniem jest niełączenie białek i węglowodanów. Stosowanie się do zasad diety pozwala zrzucić nawet 2 kg w ciągu 2 tygodni. Szybsze