Cebula jest jednym z najłatwiej dostępnych i najzdrowszych warzyw. Jej stosowanie na różnego rodzaju infekcje skraca czas trwania choroby. Warzywo chroni przed zaparciami, oczyszcza organizm, wzmacnia serce i reguluje poziom cukru we krwi. Ponadto stosowane zewnętrznie pomaga na czyraki i różnego rodzaju problemy skórne. Jak wykorzystywać cebulę w celach leczniczych?

Cebula na kaszel

Cebulę można wykorzystywać jako skuteczny środek na kaszel suchy lub mokry. Przy kaszlu mokrym stosuje się miksturę z cebuli, miodu i soli emskiej. 100 g miodu miesza się z małą, drobno posiekaną cebulką i podgrzewa się przez 5 minut na małym ogniu (tak, aby nie zagotować). Gdy mikstura wystygnie, dodaje się do niej trzy łyżeczki soli emskiej. Lek przyjmuje się po jednej łyżeczce trzy razy dziennie. Domowa mieszanka rozpuszcza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i ułatwia jej wykrztuszanie.

Przy kaszlu suchym podaje się syrop z cebuli, będący jednym z najstarszych specyfików ludowej medycyny. Jedną cebulę sieka się drobno, dodaje się do niej sprasowany czosnek oraz trzy łyżki stołowe miodu. Mieszankę odstawia się w ciepłe miejsce na kilka godzin, a następnie cedzi się przez czystą ścierkę, odciskając jak najwięcej syropu. Syrop stosuje się kilka trzy dziennie, zażywając jednorazowo 1-2 łyżeczki.

Inhalacje z cebuli na katar

Katar znika szybciej i jest mniej dokuczliwy, jeżeli stosuje się inhalacje z cebuli. Cebulę ściera się na tarce, umieszcza w szklance lub w małej miseczce, a następnie najpierw wdycha się jej opary nosem i wydycha się ustami, później – odwrotnie. W czasie inhalacji oczy powinny być zamknięte, by uniknąć łzawienia. Opary zabijają wirusy oraz bakterie, a katar znika już po kilku zabiegach.

Problemy z paznokciami

Wcieranie soku z cebuli w paznokcie wzmacnia ich płytkę oraz przeciwdziała zapaleniu macierzy paznokcia. Ponadto cebulę podgrzaną wcześniej w wodzie i następnie wystudzoną można zastosować w przypadku wrastania paznokcia lub zastrzału. Cebulę przekraja się na pół i przykłada w zmienione chorobowo miejsce. Jeżeli paznokieć wrastał, można go obciąć sterylnymi nożyczkami i ponownie przyłożyć warzywo.