Dobroczynne działanie baniek odkryto dawno temu. Nasi przodkowie skutecznie leczyli z ich pomocą wiele chorób. Dobroczynny wpływ baniek na nasze zdrowie znów zyskał na popularności. Jest to jedna z niewielu form terapeutycznych ciesząca się wysoka skutecznością przy niewielkich i skutkach niepożądanych. Lista przeciwwskazań do ich użycia również jest niewielka.
Działanie baniek polega na powstaniu przekrwienia w miejscu ich postawienia. Podciśnienie które powstaje w bańce powoduje wynaczynienie się krwi. Uwolniona krew traktowana jest przez ludzki organizm jako obcogatunkowe białko co powoduje wzmożoną działalność naszego układu odpornościowego. Stymuluje go do bardziej efektywnej pracy. Podciśnienie w bańce uzyskuje się poprzez rozrzedzenia powietrza znajdujące się w bańkach tradycyjnych lub jego wypompowania a bańkach bezogniowych.
Bańki można stawiać zarówno z przodu jak i z tyłu klatki piersiowej. Najczęściej ustawia się je rzędami zachowując 1-2 cm odstępu między nimi. Jest kilka reguł, których należy przestrzegać podczas ich używania. Nie należy stawiać ich na mostku, kręgosłupie, łopatkach, gruczołach piersiowych, sutkach oraz w okolicy dużych naczyń krwionośnych. Koniuszek serca należy do miejsc, których również powinniśmy się wystrzegać.
Szybszy powrót do zdrowia po zastosowaniu baniek odnotowuje się w takich chorobach jak zapalenie płuc, silne przeziębienia, angina, grypa czy zapalenie oskrzeli. Dobroczynny wpływ baniek widoczny jest również podczas leczenia nerek i dróg moczowych, chorób układu krążenia , zaburzeń serca i patologii układu pokarmowego. Najczęściej stosuje się bańki jednak w chorobach układu oddechowego.
Stawianie baniek często przynosi działanie przeciwbólowe. Zdarza się że działają tam gdzie zawiodły inne środki. Dzieje się tak często podczas leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, bóli kręgosłupa, nerwobóli oraz bólów głowy spowodowanych zbytnim napięciem mięśni.
Najpoważniejsze i najważniejsze przeciwwskazania do stosowania baniek to choroby onkologiczne, niedokrwistość, ciąża, stany zapalne skóry, zaburzenia krzepnięcia krwi, niektóre choroby układu krążenia, i gruźlica. Do najczęstszych powikłań zliczyć możemy poparzenia i skaleczenia pacjenta uszkodzoną bańką.
Stosowanie baniek powinno być w uzasadnionych przypadkach powszechne. Często zapobiega antybiotykoterapii, która nie jest obojętna dla organizmu. Stawiać bańki może praktycznie każdy. Na rynku pojawiły się bańki bezogniowe, których stawianie jest proste i nie wymaga specjalnego przeszkolenia.