Zdrowie

Bańki- zapomniany oręż w walce z infekcjami dróg oddechowych

bańki

Dobroczynne działanie baniek odkryto dawno temu. Nasi przodkowie skutecznie leczyli z ich pomocą wiele chorób. Dobroczynny wpływ baniek na nasze zdrowie znów zyskał na popularności. Jest to jedna z niewielu form terapeutycznych ciesząca się wysoka skutecznością przy niewielkich i skutkach niepożądanych. Lista przeciwwskazań do ich użycia również jest niewielka.

Działanie baniek polega na powstaniu przekrwienia w miejscu ich postawienia. Podciśnienie które powstaje w bańce powoduje wynaczynienie się krwi. Uwolniona krew traktowana jest przez ludzki organizm jako obcogatunkowe białko co powoduje wzmożoną działalność naszego układu odpornościowego. Stymuluje go do bardziej efektywnej pracy. Podciśnienie w bańce uzyskuje się poprzez rozrzedzenia powietrza znajdujące się w bańkach tradycyjnych lub jego wypompowania a bańkach bezogniowych.

Bańki można stawiać zarówno z przodu jak i z tyłu klatki piersiowej. Najczęściej ustawia się je rzędami zachowując 1-2 cm odstępu między nimi. Jest kilka reguł, których należy przestrzegać podczas ich używania. Nie należy stawiać ich na mostku, kręgosłupie, łopatkach, gruczołach piersiowych, sutkach oraz w okolicy dużych naczyń krwionośnych. Koniuszek serca należy do miejsc, których również powinniśmy się wystrzegać.

Szybszy powrót do zdrowia po zastosowaniu baniek odnotowuje się w takich chorobach jak zapalenie płuc, silne przeziębienia, angina, grypa czy zapalenie oskrzeli. Dobroczynny wpływ baniek widoczny jest również podczas leczenia nerek i dróg moczowych, chorób układu krążenia , zaburzeń serca i patologii układu pokarmowego. Najczęściej stosuje się bańki jednak w chorobach układu oddechowego.

Stawianie baniek często przynosi działanie przeciwbólowe. Zdarza się że działają tam gdzie zawiodły inne środki. Dzieje się tak często podczas leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów, bóli kręgosłupa, nerwobóli oraz bólów głowy spowodowanych zbytnim napięciem mięśni.

Najpoważniejsze i najważniejsze przeciwwskazania do stosowania baniek to choroby onkologiczne, niedokrwistość, ciąża, stany zapalne skóry, zaburzenia krzepnięcia krwi, niektóre choroby układu krążenia, i gruźlica. Do najczęstszych powikłań zliczyć możemy poparzenia i skaleczenia pacjenta uszkodzoną bańką.

Stosowanie baniek powinno być w uzasadnionych przypadkach powszechne. Często zapobiega antybiotykoterapii, która nie jest obojętna dla organizmu. Stawiać bańki może praktycznie każdy. Na rynku pojawiły się bańki bezogniowe, których stawianie jest proste i nie wymaga specjalnego przeszkolenia.

Zdjęcie – Ada K z Pixabay

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.
Migdały

Białko a redukcja tkanki tłuszczowej

  • 8 stycznia 2020
Białko to nie tylko budulec masy mięśniowej, ale także doskonały spalacz tłuszczu. Główne jego zadanie to działanie anaboliczne oraz antykataboliczne. Można dokonać podziału białek ze względu na prędkość, z jaką