Porady Zdrowie

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

amarantus

Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W tamtych rejonach od wieków amarantus spożywają dorośli i dzieci, a matki przeżuwają liście rośliny, by podawać ją niemowlętom.

Dlaczego warto jeść amarantus?

Szarłat można dodawać do owsianki, wypieku chleba, ciast, zup i wielu dań zbożowych. Roślina zawiera aż 15 g białka na 100 g, a jej wartość energetyczna wynosi 401 kcal. Białko zawarte w amarantusie jest znacznie wartościowsze niż białko sojowe, a skrobia wyróżnia się lekkostrawnością. Amarantus dostarcza organizmowi cynku, fosforu, potasu, magnezu, żelaza, a także witamin A, B, C i E. Dodatkowo nasiona szarłatu zawierają skwalen, czyli związek, który hamuje procesy starzenia się komórek.

Amarantus jest polecany chorym na miażdżycę, cukrzycę i hiperlipidemię. Mogą po niego sięgać również alergicy, wegetarianie, weganie oraz osoby dbające o linię.

Sprawdź:   Właściwości i zastosowanie estragonu

Może Ci się także spodobać

Kobieta chora

5 sposobów na rotawirusa

  • 3 stycznia 2020
Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka
Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
Kobieta uprawiająca sport

Aminokwasy niezbędne dla mięśni

  • 4 stycznia 2020
Najbardziej znanymi aminokwasami są BCAA. Są one odpowiedzialne za regenerację masy mięśniowej oraz jej budowę. Składają się z izoleucyny, waliny i leucyny. Organizm jednak nie ma zdolności syntezowania tych substancji.
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.