Sytuacje stresowe zdarzają się codziennie. W pracy i w życiu osobistym nieustannie narażeni jesteśmy na negatywny wpływ zdarzeń, wywołujących odczucie zdenerwowania, niepokoju i huśtawkę nastrojów. Sposobów na rozładowanie napięcia, związanego ze stresem jest wiele, jednak wśród nich nie ma miejsca dla alkoholu.
Stres w codziennym życiu – jakie objawy?
Stresujące momenty zdarzają się na co dzień i częste jest reagowanie na nie rozdrażnieniem, poddenerwowaniem i niepokojem. Nasz organizm odczuwa skutki stresu zarówno jeśli mamy do czynienia z jednorazową, intensywnie oddziałującą sytuacją stresową jak i w przypadku chronicznego, przewlekłego stresu, powodowanego regularnie dostarczanymi bodźcami stresogennymi. Skutkiem stresu mogą być bladość skóry, nadmierna potliwość, przyspieszona praca serca, nierówny oddech, bezsenność, nudności i trudności trawienne, bóle głowy, brzucha, karku, pleców, wypadanie włosów i utrata wagi.
Czy stres może oddziaływać pozytywnie?
Istnieją pozytywne rodzaje stresu, dzięki którym motywujemy się do działania. W tych przypadkach również może towarzyszyć nam przyspieszone bicie serca i szybki, nierówny oddech. Możemy zmagać się z nadpotliwością, szczególnie w okolicy dłoni, stóp i pach. Częsta jest również bladość skóry. Pozytywny stres najczęściej jest krótkotrwały i nie wpływa na stan zdrowia naszego organizmu. W sytuacji stresowej produkujemy więcej adrenaliny, dzięki której zwiększamy możliwości swojego organizmu. Wtedy możemy działać efektywniej, szybciej, co przydaje się w wyjątkowych sytuacjach.
Jak nie postępować w przypadku stresu? Dla alkoholu dwa razy nie!
Stres jest niezwykle silnym bodźcem, mogącym wywoływać zdenerwowanie, przygnębienie i szereg innych, często skrajnych emocji. W takich sytuacjach zdarza się poszukiwać rozwiązania, które pomoże uporać się z problemem. U wielu osób może być to alkohol. Lampka wina do obiadu lub deseru, dwa piwa po kolacji lub szklaneczka whisky, która pomoże szybciej zasnąć? Używki nie wspomagają walki z przyczynami i objawami stresu, wręcz przeciwnie, mogą dodatkowo obciążać organizm. Unikaj alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, które mogłyby spowodować uzależnienie. Przy stresie unikaj również alkoholu, zawartego w kosmetykach. Dlaczego warto wybrać antyperspirant w kulce niezawierający alkoholu? Ten składnik może podrażniać skórę, powodując zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie. W takiej sytuacji Twój stres będzie potęgowany. Jaki antyperspirant w stosować przy stresie? Wybierz produkt, niezawierający alkoholu, o delikatnym składzie i kojącym, drzewnym zapachu.
Jak radzić sobie ze stresującymi sytuacjami?
Zamiast sięgania po używki w sytuacji stresowej warto zmobilizować się do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Zależnie od Twojego stanu zdrowia wyjdź na spacer do parku, grzybobranie, wybierz się na wycieczkę rowerem, pobiegaj lub idź na siłownię. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu. Chłodny prysznic pozwala naładować się pozytywną energią z rana, natomiast kojąca, relaksująca kąpiel w wannie sprawdzi się przed zaśnięciem. Unikaj niebieskiego światła ekranów wieczorem i pamiętaj o zdrowej diecie. Przekąski i fast foody nie zminimalizują stresowych sytuacji, a Twoja waga może znacznie pójść do góry. Pozwalaj sobie na drobne przyjemności i znajdź czas dla siebie. Wystarczy kilka minut każdego dnia, aby nabrać dystansu i podbudować poczucie własnej wartości.
Artykuł sponsorowany