Porady

5 znaków, że przyjaźnisz się ze złymi osobami

przyjaźń

Przyjaźnie są nam potrzebne dla dobrego samopoczucia. Dobry przyjaciel będzie nas wspierał i poświęcał nam czas, gdy będziemy go potrzebować. Nie każda osoba jest jednak odpowiednia do zostania przyjacielem. Jak rozpoznać, czy nasi przyjaciele na pewno są dla nas życzliwi i chcą budować z nami zdrową relację? Oto lista 5 sygnałów, że przyjaźnisz się ze złymi osobami!

1. Twoi przyjaciele zabierają zbyt dużo twojego czasu

To normalne, że poświęcamy nasz wolny czas, aby spotkać się z naszymi przyjaciółmi, a czasem poświęcamy ważne sprawy, żeby ich wspomóc. Sprawy komplikują się jednak znacznie, gdy przyjaciel oczekuje od Ciebie, że zawsze będziesz poświęcać mu swój czas, niezależnie od twojej obecnej sytuacji czy możliwości. W każdej relacji ważne jest danie sobie nawzajem przestrzeni i chwil na odpoczynek. Jeśli u was tego brakuje, a Ty czujesz się zmęczony ciągłymi spotkaniami i brakiem możliwości odmowy, najpewniej twój przyjaciel nie szanuje twojego czasu.

2. Twoi przyjaciele nie wierzą twoim słowom

Za każdym razem, gdy coś mówisz, taki przyjaciel musi wszystko potwierdzać. Gdy Cię cytuje, mówi „podobno” albo „X tak twierdzi”. Nie ma w tym niczego złego, jeśli zdarzałoby się incydentalnie albo dotyczyło naprawdę ważnych i delikatnych kwestii, ale jeśli twój przyjaciel wyraźnie daje Ci do zrozumienia, że nie ufa informacjom, które mu przekazujesz, może to świadczyć o tym, że ma problemy z zaufaniem, które mogą posunąć się jeszcze dalej i ostatecznie doprowadzić do powstania toksycznej relacji. Jeśli twój przyjaciel podważa wszystko, co powiesz, to znak, że wasza przyjaźń nie zmierza w dobrym kierunku.

3. Twoi przyjaciele nie wspierają Cię w twoich planach

Wsparcie jest bardzo ważne przy realizacji jakichkolwiek projektów. Pomaga nam w zmotywowaniu się i pozwala poczuć, że to, co robimy, ma sens. Dlatego wsparcie od naszych najbliższych, w tym od przyjaciół, jest takie ważne. Bez tego nie tylko tracimy pewność siebie, ale utrzymujemy się w przekonaniu, że do niczego się nie nadajemy. Jeśli twoi przyjaciele wyśmiewają wszystkie twoje plany i nigdy nie okazują Ci wsparcia, najpewniej nie jesteś dla nich nikim ważnym i w konsekwencji nie czują potrzeby okazywania Ci potrzebnego wsparcie.

4. Źle czujesz się w ich otoczeniu

Nie ma lepszego wyznacznika tego, czy twoi znajomi są dla Ciebie odpowiedni, niż twoje własne odczucia. Jeśli nie czujesz się komfortowo w towarzystwie swoich przyjaciół, najpewniej znaczy to, że nie są odpowiedni dla Ciebie. Może się to wiązać z wieloma czynnikami. Możesz nie lubić poruszanych przez nich tematów albo mieć inne poczucie humoru lub poglądy. Możesz czuć się wykluczany z każdej ważnej dyskusji i decyzji. Możesz czuć, że nie jesteś traktowany na równi z innymi członkami waszej grupy. Nie zmienia to jednak faktu, że czujesz się źle, a to jedyny potrzebny Ci powód, aby zerwać taką relację.

5. Tworzycie jednostronną relację

Jednostronna relacja jest wtedy, gdy tylko jedna strona daje, a druga tylko bierze. Nie kończy się to tylko na wkładzie finansowym czy materialnym, ale dotyczy także czasu czy emocji. Tak relacja jest bardzo wyniszczająca dla dającej strony, która często nie czuje, że jest wykorzystywana. Ten typ relacji często jest toksyczny, chyba że obie strony zgadzają się na dany układ. Często jednak ostatecznie relacje takie kończą się w bardzo nieprzyjemniej atmosferze i są pamiętane do końca życia.

Zdjęcie – Free-Photos z Pixabay

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy