Zakażenie rotawirusami jest szczególnie uciążliwe. Silne wymioty, biegunka, ból brzucha i uczucie ogólnego rozbicia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Tak zwana grypa żołądkowa lub grypa jelitowa wyklucza z życia nawet na kilka dni. Oto 5 sposobów jak radzić sobie z rotawirusami.

1. Czystek

Zakażenie rotawirusami ustępuje samoistnie bez potrzeby stosowania antybiotyków. Aby przyśpieszyć powrót do zdrowia, można pić herbatę z czystka. Czystek wykazuje silne właściwości wirusobójcze, dzięki czemu usuwa rotawirusy z przewodu pokarmowego. 2-3 szklanki naparu w ciągu dnia nawadniają organizm, łagodzą biegunkę i poprawiają samopoczucie. Jeżeli chory odczuwa silny spadek energii, herbatę można posłodzić odrobiną miodu.

2. Domowe elektrolity

Wymioty i biegunka powodują szybkie odwodnienie się organizmu. Aby mu zapobiec, powinno się stosować elektrolity. Mogą to być gotowe preparaty apteczne, jednak równie dobrze sprawdzą się ich domowe odpowiedniki. Do przegotowanej szklanki wody wsypuje się szczyptę soli kuchennej i pije się mieszankę 3 razy dziennie. By poprawić smak mikstury, można dodać do niej plasterek imbiru oraz listki mięty.

3. Banany

Grypa żołądkowa obniża apetyt, jednak spożywanie bananów może złagodzić objawy choroby. Banany są łatwostrawne i zawierają sporo potasu oraz magnezu. Jeden owoc dziennie dodaje sił w walce z wirusem i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego.

4. Suszone jagody

Suszone jagody są naturalnym środkiem na biegunkę. Łyżkę suszonych jagód należy zalać gorącą wodą, a następnie wypić napar i zjeść owoce. Jagody są łagodne dla przewodu pokarmowego, a zawarte w nich substancje wiążą wodę i hamują biegunkę.

5. Marchwianka

Gęsta zupa z gotowanej marchewki i ryżu jest łatwostrawna, a jej spożywanie łagodzi biegunkę. Marchwianka dostarcza też energii i zapobiega odwodnieniu. Szczególnie poleca się jej spożywanie dzieciom, które ciepią z powodu zakażenia rotawirusami.