Podróże

5 powodów, dla których warto podróżować

podróże

Dużo mówi się o tym, że podróże kształcą i jeśli tylko mamy okazję, powinniśmy zwiedzać jak najwięcej krajów. Chociaż nie dla wszystkich podróżowanie to idealny sposób spędzania czasu, ale fanów wyjazdów najbardziej rozwijające i ekscytujące są wyjazdy poza granice kraju. Czego tak naprawdę nauczą nas podróże i ile jest prawdy w powiedzeniu, że podróże najlepiej rozszerzają horyzonty? Oto lista pięciu powodów, dla których warto podróżować!

1. Nauka tolerancji i adaptacji

Co kraj to obyczaj, a będąc gdzieś gościem, powinniśmy te obyczaje szanować i je przestrzegać. Nie chodzi tylko o przestrzeganie prawa danego kraju, ale również respektowanie kultury. Jeśli nie jesteśmy w stanie, ze względów zdrowotnych, religijnych czy kulturowych zachowywać się i żyć w pełni jak lokalni mieszkańcy, to nie powinniśmy domagać się, aby coś było zmieniane pod nasze potrzeby. W ten sposób uczymy się, że ludzie są różni i powinniśmy szanować ich wybory i kulturę. Zwłaszcza podróże do krajów religijnych wymagają od nas tolerancji i dostosowania się do panujących zwyczajów.

2. Nauka zaradności i samodzielności

Nie sposób przewidzieć wszystkich scenariuszy, które mogą nas czekać za granicami naszego kraju. Dlatego turyści muszą być przygotowani na wszystko i radzić sobie nawet w najdziwniejszych sytuacjach. Uczy nas to zaradności i podejmowania trudnych decyzji pod presją, ale także samodzielności. W obcym kraju, gdzie często nie znamy języka urzędowego czy użytkowego, nie wiemy do końca, jaka kultura panuje w danym państwie, często nie jesteśmy przystosowani do lokalnych warunków życia, zwłaszcza w biednych krajach, a radzenie sobie z tymi problemami wyrabia w nas umiejętność radzenia sobie samemu.

3. Szersza perspektywa

Odwiedzanie innych krajów, zwłaszcza zróżnicowanych kulturowo, pozwala nam spojrzeć na świat z szerszej perspektywy. Dowiadujemy się, jak żyją inni i jak czują się w tych warunkach, poznajemy poglądy polityczne innych narodów i możemy obserwować, jak konkretne wydarzenia wpłynęły na dane społeczeństwo. Ta wiedza nie tylko rozwija, ale pomaga nam lepiej zrozumieć nas samych i osoby, które się z nami nie zgadzają. Szersza perspektywa daje nam również motywację do bycia otwartymi na nowości i dialog z innymi, a także pomaga nam wypracować w sobie empatię.

Sprawdź:   Milicz: wyjątkowe miasto pełne skarbów

4. Nauka wdzięczności

Czasami ciężko jest pogodzić się nam z tym, co mamy i czego nie mamy. Wyjazd do innych krajów, zwłaszcza biedniejszych, uczy nas wdzięczności i zrozumienia. Codziennie oglądamy tam ubóstwo i walkę o życie, nawet jeśli decydujemy się na strefę tylko dla turystów, gdzie wszystko wydaje się kolorowe i porządne. Dostrzegamy, że wbrew pozorom nasze życie nie jest takie złe. Nie jest to jednak filozofia na zasadzie “inni mają gorzej”, ale raczej pokazuje nam, że w naszej codzienności jest dużo rzeczy, za które powinniśmy być wdzięczni i które powinniśmy pielęgnować.

5. Poznanie świata

To najprostszy, ale równie ważny powód podróży. Wielu ludzi po prostu fascynuje świat. Chcą odkrywać piękno i prostotę, ciężką pracę i odpoczynek innych ludzi, chcą kosztować regionalnych kuchni i słuchać lokalnych dialektów. Poznawanie świata nie tylko rozwija nasz światopogląd, ale również daje nam wiele estetycznych wrażeń. Nie ważne, czy jedziemy w góry, na pustynię czy do tropików, wszędzie możemy poczuć się dobrze. Świat jest warty zwiedzania, a każda wyprawa może się okazać niezapomnianą przygodą, która nas wzruszy, rozczuli albo uszczęśliwi.

Zdjęcie – Dagny Walter z Pixabay

Może Ci się także spodobać

Jeep

Dlaczego warto wynająć samochód na wakacyjny wyjazd?

  • 20 lutego 2020
Zastanawiasz się nad tym, jakim środkiem najlepiej wybrać się na wakacje? Zapewne w Twojej głowie pojawiają się rozważania na temat polskich kolei, samochodu, samolotów, czy statków. Dzisiaj postaramy się omówić
Poznań

Co warto zobaczyć w Poznaniu – najważniejsze atrakcje

  • 6 maja 2020
Stolica Wielkopolski słynie przede wszystkim z organizacji różnego rodzaju targów międzynarodowych. Tymczasem w mieście nie brakuje zabytków, a także atrakcji turystycznych i kulturalnych. Zwiedzanie Poznania najlepiej zacząć od Ostrowa Tumskiego.
Rotoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy – co warto zobaczyć

  • 9 maja 2020
Jeśli ktoś szuka prawdziwego spokoju, to Roztoczański Park Narodowy na Podlasiu jest miejscem idealnym. Można tu powłóczyć się po lecie, podumać nad jeziorkiem, pogłaskać po pyszczku konika a na koniec
Mierzeja Helska

Mierzeja Helska – jakie są atrakcje i co warto zwiedzić

  • 16 maja 2020
Mierzeja Helska zwana przez miejscowych krowim ogonem to wąskie, 34-kilometrowej długości pasmo lądu oddzielające dwie zatoki: Gdańską i Pucką. Ciągnące się kilometrami czyste plaże sprawiły, że półwysep już w dwudziestoleciu