Dużo mówi się o tym, że podróże kształcą i jeśli tylko mamy okazję, powinniśmy zwiedzać jak najwięcej krajów. Chociaż nie dla wszystkich podróżowanie to idealny sposób spędzania czasu, ale fanów wyjazdów najbardziej rozwijające i ekscytujące są wyjazdy poza granice kraju. Czego tak naprawdę nauczą nas podróże i ile jest prawdy w powiedzeniu, że podróże najlepiej rozszerzają horyzonty? Oto lista pięciu powodów, dla których warto podróżować!
1. Nauka tolerancji i adaptacji
Co kraj to obyczaj, a będąc gdzieś gościem, powinniśmy te obyczaje szanować i je przestrzegać. Nie chodzi tylko o przestrzeganie prawa danego kraju, ale również respektowanie kultury. Jeśli nie jesteśmy w stanie, ze względów zdrowotnych, religijnych czy kulturowych zachowywać się i żyć w pełni jak lokalni mieszkańcy, to nie powinniśmy domagać się, aby coś było zmieniane pod nasze potrzeby. W ten sposób uczymy się, że ludzie są różni i powinniśmy szanować ich wybory i kulturę. Zwłaszcza podróże do krajów religijnych wymagają od nas tolerancji i dostosowania się do panujących zwyczajów.
2. Nauka zaradności i samodzielności
Nie sposób przewidzieć wszystkich scenariuszy, które mogą nas czekać za granicami naszego kraju. Dlatego turyści muszą być przygotowani na wszystko i radzić sobie nawet w najdziwniejszych sytuacjach. Uczy nas to zaradności i podejmowania trudnych decyzji pod presją, ale także samodzielności. W obcym kraju, gdzie często nie znamy języka urzędowego czy użytkowego, nie wiemy do końca, jaka kultura panuje w danym państwie, często nie jesteśmy przystosowani do lokalnych warunków życia, zwłaszcza w biednych krajach, a radzenie sobie z tymi problemami wyrabia w nas umiejętność radzenia sobie samemu.
3. Szersza perspektywa
Odwiedzanie innych krajów, zwłaszcza zróżnicowanych kulturowo, pozwala nam spojrzeć na świat z szerszej perspektywy. Dowiadujemy się, jak żyją inni i jak czują się w tych warunkach, poznajemy poglądy polityczne innych narodów i możemy obserwować, jak konkretne wydarzenia wpłynęły na dane społeczeństwo. Ta wiedza nie tylko rozwija, ale pomaga nam lepiej zrozumieć nas samych i osoby, które się z nami nie zgadzają. Szersza perspektywa daje nam również motywację do bycia otwartymi na nowości i dialog z innymi, a także pomaga nam wypracować w sobie empatię.
4. Nauka wdzięczności
Czasami ciężko jest pogodzić się nam z tym, co mamy i czego nie mamy. Wyjazd do innych krajów, zwłaszcza biedniejszych, uczy nas wdzięczności i zrozumienia. Codziennie oglądamy tam ubóstwo i walkę o życie, nawet jeśli decydujemy się na strefę tylko dla turystów, gdzie wszystko wydaje się kolorowe i porządne. Dostrzegamy, że wbrew pozorom nasze życie nie jest takie złe. Nie jest to jednak filozofia na zasadzie “inni mają gorzej”, ale raczej pokazuje nam, że w naszej codzienności jest dużo rzeczy, za które powinniśmy być wdzięczni i które powinniśmy pielęgnować.
5. Poznanie świata
To najprostszy, ale równie ważny powód podróży. Wielu ludzi po prostu fascynuje świat. Chcą odkrywać piękno i prostotę, ciężką pracę i odpoczynek innych ludzi, chcą kosztować regionalnych kuchni i słuchać lokalnych dialektów. Poznawanie świata nie tylko rozwija nasz światopogląd, ale również daje nam wiele estetycznych wrażeń. Nie ważne, czy jedziemy w góry, na pustynię czy do tropików, wszędzie możemy poczuć się dobrze. Świat jest warty zwiedzania, a każda wyprawa może się okazać niezapomnianą przygodą, która nas wzruszy, rozczuli albo uszczęśliwi.
Zdjęcie – Dagny Walter z Pixabay