Dom i ogród Porady

Wynajem długoterminowy jako inwestycja idealna w mieszkania i nieruchomości! Sprawdź, na czym polega oraz jakie ma zalety!

wynajem mieszkanie

Wynajem długoterminowy mieszkań to zdecydowanie najpopularniejszy sposób inwestowania w nieruchomości i zarabiania na nich. Ma on wiele plusów i pozwala inwestować w nieruchomości osobom, które nie znają się na tym, a które chcą podjąć stabilny dochód i bezpieczną rzecz. W tym tekście przedstawiamy inwestowanie w mieszkania oraz wynajmowanie ich długoterminowo. Podpowiadamy również jak kupić mieszkanie pod takie inwestycje, dlaczego warto wybrać akurat ją oraz zamieszczamy wszystkie ważne informacje, o których należy pamiętać.

Czym jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy to wynajem mieszkania lokatorowi na kilka miesięcy — kilka lat. Wynajem taki odbywa się na podstawie miesięcznego czynszu — opłaty dla właściciela. Osoba posiadająca mieszkanie samodzielnie wyszukuje osoby chcące zamieszkać na stałe w danym mieszkaniu, a następnie regularnie zyskuje z tego tytułu dochód. Wynajem długoterminowy jest najpopularniejszym sposobem wynajmowania mieszkań w Polsce. Ma wiele kluczowych plusów oraz jest możliwy dla wszystkich niezależnie od typu nieruchomości, jej wielkości czy parametrów. Mieszkania w tego typu wynajmie przygotowuje się standardowo pod wynajem dla jednej rodziny/lokatora. Odbywa się on legalnie, a właściciel nieruchomości jest zobowiązany odprowadzać podatek. Do wyboru są dwa typy podatku — ryczałt i zasady ogólne, które dają możliwości rozliczania się w różnych wariantach.

Nieruchomość przy wynajmie długoterminowym jest urządzana adekwatnie do zapotrzebowania. Nasze mieszkanie, które chcemy wynająć, może być zarówno puste, jak i w pełni umeblowane. Właściciel może żądać również opłaty za użytkowanie mebli, choć nie jest to standardem. Mieszkanie takie z pewnością powinno być całkowicie sprawie, jeśli chodzi o stan techniczny, czyli instalację elektryczną, wodną i gazową. Warto, aby posiadało przynajmniej zabudowę kuchenną i podstawowe meble takie jak lodówka, telewizor, łóżko czy szafa. Dobrym pomysłem jest minimalistyczne urządzenie mieszania, aby nowi lokatorzy mogli ew. korzystać z podstawowych rzeczy, ale też i urządzić mieszkanie według własnego gustu np. swoimi dodatkami.

Opłacalność wynajmu długoterminowego kształtuje się na średnim poziomie. Wynosi ono przeważnie od 6% do 12% zwrotu ceny mieszkania rocznie i zależy od kilku czynników. Zwrot całej wartości nieruchomości może zatem nastąpić w ciągu 10-15 lat od zakupu mieszkania. Biorąc pod uwagę inflację, która jest mniej więcej na poziomie rocznego wzrostu cen nieruchomości, zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy jest też bezpiecznym ulokowaniem kapitału.

Sprawdź:   4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

Jak wybrać mieszkanie pod taki najem?

Wybierając mieszkanie pod wynajem, należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Dobrym pomysłem jest kupowanie małych mieszkań. Im są one mniejsze, tym większy popyt na nie oraz większy zwrot inwestycji. Mając większą ilość gotówki, warto zainwestować ją np. w dwie kawalerki niż jedno trzypokojowe mieszkanie. Wybierać należy również lokalizacje zgodnie z popytem mieszkaniowym. Mogą to być miasta, w których brakuje najbardziej mieszań. Co do konkretnej lokalizacji warto wybierać zadbane tereny, cieszące się popularnością lub takie, które położone są w dobrych lokalizacjach np. blisko centrum czy pod miastem. Bardzo często zapłacenie nieco wyższej kwoty za mieszkanie zwróci nam się na przestrzeni lat wraz z jego wynajmowaniem czy większym zyskiem. Każdy zakup należy również przekalkulować pod kątem zarobku na wynajmie oraz w stosunku do konieczności remontu czy poniesienia dodatkowych kosztów.

Dlaczego warto?

Zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Pierwszym plusem tej opcji jest fakt, że jako właściciele nie musimy regularnie zajmować się mieszkanie czy wkładać dużej ilości pracy w takie uzyskiwanie dochodu. Również znalezienie lokatora na dłuższy okres nie będzie problematyczne. Oprócz komfortu możemy również liczyć na regularny zarobek oraz stabilną sytuację zwrotu inwestycji. Miesięcznie z łatwością pokryjemy ratę mieszania, które będzie spłacało się samodzielnie, a najczęściej pozostanie nam również nadwyżka. Od strony finansowej nie jesteśmy zatem narażeni na nieprawdzie wypadki, a możemy regularnie zarabiać. Wynajem długoterminowy nie wymaga również specjalnego przygotowywania mieszkania, wyposażania go czy ponoszenia wielu kosztów inwestycji jak ma to miejsce np. przy wynajmie na pokoje czy wynajmie krótkoterminowym. Ten sposób wynajmu i inwestycji jest też najłatwiejszy ze wszystkich dostępnych na rynku, dzięki czemu w taki sposób inwestować może każda osoba – nawet ta, która nie zna się na nieruchomościach czy biznesie.

Sprawdź:   Wynajem pojazdów – czy to się może opłacać?

Zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy to też dobre posunięcie ze względów inwestycyjnych. Kupujemy konkretną rzecz, która nie będzie traciła na wartości, a wręcz przeciwnie w razie nieprzewidzianych problemów posiadamy ją do dyspozycji. Będziemy mogli zmienić jej przeznaczenie lub ją sprzedać. Nieruchomości jako rzeczy trwałe nie są narażone aż tak na wahania się kursów walut czy rynków, co jest bardzo dużym plusem.

Kilka przydatnych porad

Chcąc kupić mieszkanie pod wynajem jako inwestycje, warto również wziąć pod uwagę kilka przydatnych wskazówek. Pierwszą z nich jest forma umowy, na podstawie której będziemy wynajmowali mieszkanie. Możliwe są dwie opcje — zwykła umowa cywilnoprawna oraz umowa o najem okazjonalny. Dla osoby wynajmującej dużo korzystniejsza jest umowa o najem okazjonalny. Posiada ona bowiem notarialne potwierdzenie, iż osoba wynajmująca ma inne mieszanie, do którego może przenieść się w razie niepłacenia i dobrowolnie poddaje się eksmisji, rezygnując z części swoich praw w tym zakresie. Dla właściciela jest to sytuacja, w której może skutecznie pozbyć się osób nierzetelnych, które nie będą płaciły czynszu. Ciekawym rozwiązaniem jest również przekazanie mieszkania w zarządzanie najem. Jest to usługa świadczona przez wyspecjalizowane firmy, które w zamian za ok. 10% prowizji będą zarządzały mieszkaniem, obsługiwały i znajdowały lokatorów oraz rozwiązywały wszystkie nieprzewidziane sytuacje. To dobry wybór dla osób, które chcą ograniczyć swój udział w obsłudze inwestycji do zera np. ze względu na małą ilość wolnego czasu. Warto również wynajmując mieszkanie ubezpieczyć je np. od zalania czy innych wydarzeń, aby być w pełni chronionymi.

Zdjęcie – LEEROY Agency z Pixabay

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy