Porady

11 ciekawostek o kotach

koty

Koty to jedne z bardziej popularnych zwierząt domowych, a zarazem owiane sporą aurą tajemniczości. Już w starożytności wynoszono je na piedestał wierząc w ich boską moc. Wysoko podniesiona głowa i królewskie zachowania to cechy wielu kotów. Co tak naprawdę kryją w sobie te majestatyczne stworzenia?

1. Śpią przez 70% swojego życia

To prawdziwe śpiochy! Największą aktywność wykazują nad ranem i wieczorem. Sporą część dni spędzają także na myciu się.

2. Mogą jeść tylko małe kawałki pożywienia

Powodem tego jest budowa szczęki, która nie pozwala na wykonywanie ruchów na boki. Dlatego jedzenie dla kota powinno być możliwie najbardziej rozdrobnione- nie poradzą sobie z większymi porcjami.

3. Wąsy kota działają jak nawigacja

To pozwala im bez trudu manewrować po nieznanym terenie. Czułość wąsów jest na tyle dokładna, że koty nie potrzebują dotykać przeszkody, by wiedzieć, że jest w pobliżu. Ich wąsy wykrywają nawet ruchy powietrza.

4. Kotki najczęściej mają dominującą prawą łapkę, koty lewą

5. Nie powinny pić mleka

Picie mleka przez koty to krzywdzący stereotyp, ponieważ wraz z momentem przejścia na stałe pokarmy stopniowo przestają tolerować laktozę (od ok. 8. tygodnia życia). Podanie mleka może spowodować poważne objawy łącznie z biegunką i odwodnieniem organizmu.

6. Nie widzą tego co znajduje się bezpośrednio przed ich nosem

Nie dostrzegają zarówno swojego nosa, jak i tego, co jest położone przed nimi. Wynika to z faktu, że koty są dalekowidzami- z łatwością zauważą coś, co jest daleko np. na odległość kilkudziesięciu metrów.

7. Wyczuwają nadchodzące trzęsienie ziemi

Ze względu na dużą wrażliwość na wszelkie drgania, koty mogą wyczuć kataklizm nawet 15 minut przed człowiekiem.

8. Koty o rudej sierści to w większości samce

Około 80% rudzielców to koty, nie kotki. Wynika to ze specyficznego sposobu dziedziczenia rudego umaszczenia.

Sprawdź:   [Quiz] Rasy psów - sprawdź swoją wiedzę dotyczącą psów

9. Nie mają obojczyków

Sekret niezwykłej elastyczności kotów. Dzięki temu wciskają się w najmniejsze szczeliny.

10. Potrafią obracać uchem nawet o 180 stopni

Zawdzięczają to aż 32 mięśniom w uchu (dla porównania- u ludzi jest 6 mięśni). Mogą poruszać jednym uchem niezależnie od drugiego.

11. Ich język jest szorstki

Wypustki umieszczone na języku porównywalne do twardości paznokci pozwalają kotom rozdrabniać pokarmy oraz myć się.

Ciekawostki o tych stworzeniach mogą chociaż w małym stopniu pomóc w rozumieniu ich zachowań. Warto znać kilka faktów o kotach podejmując się przygarnięcia jednego pod swój dach. To pozwoli jakimś stopniu wychować go mądrze i mieć w nim prawdziwego przyjaciela, który pozostanie oddanym indywidualistą.

Zdjęcie – Huda Nur z Pixabay

Może Ci się także spodobać

Kobieta wynajmująca samochód

4 najczęściej zadawane pytania przy wynajmie samochodu

  • 4 stycznia 2020
Jeśli do tej pory nigdy nie zdarzyło Ci się wynajmować samochodu, to w Twojej głowie zapewne kłębi się wiele pytań. Zebraliśmy kilka z nich, które najczęściej są zadawane przez klientów
amarantus

Amarantus, czyli jedna z najpożywniejszych roślin świata

  • 4 stycznia 2020
Amarantus, inaczej nazywany szarłatem, jest jednym z tak zwanych pseudozbóż, które uprawia się od tysięcy lat. Roślina jest wyjątkowo odżywcza, a jej właściwości docenili już Indianie i mieszkańcy Himalajów. W
Napój orzeźwiający

Orzeźwiający napój na upalne dni

  • 6 stycznia 2020
W upalne dni apetyt jest mniejszy niż zwykle, lecz zastępowanie jedzenia wyłącznie wodą jest nierozsądne. Zdrową i sycącą przekąską na lato jest malinowa aqua fresca, czyli orzeźwiający koktajl z owoców.
Makeup

Bourjois Blush – róż w kamieniu dla kobiet

  • 11 stycznia 2020
Bourjois Blush to róż w kamieniu, który łatwo nakłada się na skórę jednym pociągnięciem pędzla. Wypiekana tekstura kosmetyku sprawia, że róż jest wyjątkowo wydajny, dzięki czemu starcza na wiele miesięcy